Podstawowy rachunek płatniczy kontra darmowe konto

Już od 8 sierpnia 2018 roku każdy bank w Polsce będzie musiał oferować tzw. podstawowy rachunek płatniczy, czyli bezpłatne konto dla każdego, kto do tej pory nie posiadał rachunku w banku lub SKOKU. Czy faktycznie oznacza to rewolucję na rynku bankowym? Czy taki rachunek jest konkurencją dla dotychczasowych produktów bankowych? - komentarz Agnieszki Porębskiej- Kość z Nest Banku.

 

Według badań NBP w 2017 roku 17% Polaków nie posiadało konta osobistego*. Właśnie z myślą o tej grupie powstał podstawowy rachunek płatniczy. Obowiązek jego oferowania będą miały wszystkie banki oraz SKOKi w Polsce. Z założenia prowadzenie tego rachunku  oraz limitowana ilość podstawowych usług płatniczych musi być całkowicie darmowa – Zgodnie z Ustawą o usługach płatniczych, podstawowy rachunek płatniczy będzie mógł założyć każdy Polak, pod warunkiem, że nie posiada innego konta osobistego w polskiej walucie. Jego otwarcie nie będzie mogło się wiązać z żadnymi opłatami. Co więcej, banki nie będą mogły warunkować dostępu do niego skorzystaniem z innych usług – wyjaśnia Agnieszka Porębska-Kość z Nest Banku
 
Co ważne założenie podstawowego rachunku płatniczego może nie być  tak proste, jak zwyczajnego konta – Aby założyć podstawowy rachunek płatniczy klient będzie musiał złożyć oświadczenie o braku rachunku płatniczego w innym banku/SKOKU. Bank przez otwarciem podstawowego rachunku płatniczego powinien zweryfikować to oświadczenie poprzez międzybankowe zapytanie, co może potrwać kilka dni – tłumaczy Agnieszka Porębska-Kość z Nest Banku – Warto także pamiętać, że zgodnie z ustawą, rachunek ten nie będzie posiadał wszystkich funkcjonalności np. nie będzie można skorzystać z kredytu w rachunku (debetu). Jak sama nazwa wskazuje, podstawowy rachunek płatniczy jest uproszczoną formą konta osobistego. Jego celem jest zapewnienie dostępu do bankowości tym, którzy do tej pory z niej nie korzystali. Zdecydowanie nie jest to propozycja, dla stałych użytkowników nowoczesnych kont osobistych dodaje ekspert.
 
 
Główną zaletą podstawowego rachunku płatniczego jest brak opłat za założenie, korzystanie z karty czy wykonywanie przelewów standardowych. Jednak okazuje się, że na polskim rynku nie jest to nic nowego – Z badania przeprowadzonego na zlecenie Nest Banku wynika, że 15% użytkowników kont osobistych korzysta z nich za bezwarunkowe 0zł, a 35% nie ponosi opłat jeżeli spełni warunki określone przez bank.  Polacy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że obecnie mogą korzystać z darmowych produktów bankowych, które w pełni odpowiadają na ich oczekiwania. Bezwarunkowo bezpłatne konto jest od dawna dostępne w ofercie Nest Banku i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem klientów. Jest to rachunek, który pozwala na znacznie więcej niż dokonywanie podstawowych transakcji. Dzięki niemu klient zapłaci  zarówno Apple Pay, jak i Google Pay, założy lokatę czy otworzy konto oszczędnościowe  wyjaśnia Agnieszka Porębska-Kość z Nest Banku
 

 

* Na podstawie raportu NBP: Postawy Polaków wobec obrotu bezgotówkowego luty 2017 ** Na podstawie badania opinii Indeks Bezpieczeństwa Finansowego zrealizowanego na reprezentatywnej grupie Polaków przez Instytut Kantar Millward Brown, w dniach 06 czerwca 2018 – 13 czerwca 2018 r.

 

Materiał nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego.

 

Źródło: nestbank.prowly.com

 

 

16 marca 2019

Informacje prasowe

Copyright © Porównywarka kont osobistych - 2019

Menu